Vojtěch Polanský. (Peter Jonaštík/Epoch Times)
Vojtěch Polanský. (Peter Jonaštík/Epoch Times)

Představení uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts již navštívili členové evropských královských rodin a vyprodal kulturní scény v Severní Americe a Asii. Během několika let svého působení se stal mezinárodním fenoménem.

Zblízka i zdaleka se do moravské metropole sjeli milovníci kvalitního umění, aby se nechali zavést do Říše středu a poznali duchovní odkaz dávné Číny, která byla nazývána Zemí bohů. Newyorský soubor Shen Yun vystoupil v předvečer Dne osvobození v Janáčkově divadle. Šlo o poslední vystoupení v České republice, kam soubor letos zavítal již po šesté.

Herec, moderátor a producent Vojtěch Polanský tušil, že ho čeká něco speciálního. Společně se všemi kolegy z divadla si nadělili lístky a podle jeho slov zklamáni nebyli. „Moje dojmy jsou úžasné, jedním slovem krása,“ míní Polanský.

„Člověk vidí pohyb, vidí úžasnou koordinaci pohybu, vidí vyjádření myšlenky, ideje, všechno, co má divadlo mít,“ uvedl Polanský, který působí v oblasti divadla již dvacet pět let, hraje pro děti a odehrál přes pět tisíc představení.

Shen Yun používá formu tance a hudby, aby publikum zavedl na velkolepou cestu čínskou kulturou a provedl jejím duchovním odkazem. Soubor vznikl s myšlenkou obnovit téměř ztracenou tradiční kulturu založenou na myšlence harmonie mezi nebem a zemí.

Bohužel komunistický režim v systematických kampaních typu kulturní revoluce rozvracel tradiční víru a zničil vzácné poklady. Pět tisíc let civilizace bylo přivedeno téměř k zániku.

Polanskému se na Shen Yun líbí, že jeho umělci chtějí obnovit bohatství svých předků. „Já si myslím, že je to dobře a zaplať pánbůh, že takoví lidé existují,“ říká a dodává: „Pro nás, pro které je čínská kultura naprosto neznámá, je to o to víc vzácnější. My to bereme jako dar, že se můžeme představení zúčastnit.“

Shen Yun přitahuje špičkové umělce z celého světa. S vášní pro klasické umění vstupují do Shen Yun, aby sdíleli jeho poslání zachovat kulturu, která byla téměř zničena, uvádějí stránky souboru.

Nadšení diváci odměnili newyorský soubor dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Na další představení si musí počkat až do příštího roku, kdy se Shen Yun vrátí s úplně novým programem.

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Úžasné, naprosto famózní, fantastické! Chválí představení Shen Yun herec Jan Vlasák

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun působí jako pohlazení po duši, říká baletní mistr Vlastimil Harapes

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun

 

Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun