Luo Gan bývalý šéf takzvaného Úřadu 610, kterému je pro jeho praktiky přezdíváno „Čínské gestapo“, bude pravděpodobně zanedlouho stát před některým ze světových soudů.
Z více než padesáti žalob podaných po celém světě proti iniciátorům a vykonavatelům pronásledování duchovní praxe Falun Gong[1] v Číně se dva z těchto soudních procesů začínají chýlit ke zdárnému konci.
Na Luo Gana byl vydán zatykač po soudním přelíčení u argentinského soudu a další zatykač bude pravděpodobně také vydán soudem ve Španělsku. Členové Evropského parlamentu(EP) jsou soudnímu procesu nakloněni a je možné také očekávat podporu od samotného předsedy EP Jerzy Buzka, který se v minulosti angažoval v boji Solidarity proti komunistické vládě v Polsku.
Kanadští vyšetřovatelé
Vyšetřovací zpráva bývalého kanadského státníka Davida Kilgoura a Davida Matase, proslulého kanadského právníka, uvádí: Li Baigen, zástupce ředitele Plánovací kanceláře pekingské samosprávy, říká, že se zúčastnil setkání ve Velké lidové síni v Pekingu, kam v roce 1999 tři muži v čele Úřadu 610 svolali přes tři tisíce vládních funkcionářů, aby diskutovali kampaň proti Falun Gongu, která v té době „nešla dobře”.
Na náměstí Tiananmen neustále docházelo k demonstracím a apelům proti pronásledování. Tehdejší šéf Úřadu 610 oznámil novou vládní politiku vůči Falun Gongu: „Hanobit jejich pověst, zruinovat je finančně a zničit fyzicky".
„Až po tomto setkání začala být úmrtí stoupenců v rukou policie zaznamenávána jako sebevraždy,“ uvádějí ve zprávě vyšetřovatelé.
Advokáti se staví proti perzekuci
Mnozí čínští advokáti otevřeně prohlásili, že Falun Gong je v Číně zákonnou organizací a že pronásledování Falun Gongu, které řídí Komunistická strana Číny, je nezákonné. Stále větší počet advokátů vystupuje na obranu následovníků Falun Gongu a neděje se tak pouze v pevninské Číně, ale také ve světě. Mezi nejznámější čínské advokáty patří především neústupný Kao Č’šeng, kterého unesla čínská tajná policie před olympiádou v Pekingu 2008 a který je od té doby zadržován na neznámém místě.
Čínský holocaust
Podle oficiálních zpráv se počet obětí pronásledování již před několika lety zastavil na třech tisících mrtvých, ale podle zpráv z Číny a lidsko-právních aktivistů a organizací probíhá zabíjení stoupenců Falun Gongu v Číně dodnes. Neoficiální čísla hovoří o desetitisících obětech na životech.
Evropský parlament již v minulosti důrazně vyzval čínskou vládu k propuštění všech zadržovaných praktikujících Falun Gongu z pracovních táborů, vězení, záchytných center a psychiatrických léčeben, kde jsou neprávem zadržováni a krutě mučeni.
V odezvě na zprávy vyšetřovatelů OSN a po získání vlastních důkazů o perzekuci Falun Gongu v Číně požádal místopředseda EP Edward McMillan-Scott v otevřeném dopise, generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona k vyšetřování pronásledování Falun Gongu podle článku 2 konvence o genocidě z roku 1948.
[1] - Falun gong je takzvaná čchi-kungová praxe zabývající se rozvojem těla a mysli, před rokem 1999 v Číně měla podle vládních statistik 70 milionů příznivců, v roce 1999 jej čínská vláda kvůli jeho masové popularitě zakázala.